Oprava závitu v plastu

Při montáži plastových dílů podvozků se často stanem, že neodhadnete správně správný moment utažení a závit se "strhne". Pak už nejenže nedrží díly správně u sebe, ale můžete při provozu vytratit šroubky i součástky.

Náprava je až překvapivě snadná. Ti zručnější si poradí sami například vlepením plastové tyčinky do otvoru, následným odvrtáním a vyříznutím nového závitu. To je ale poměrně zdlouhavé a ne každý má potřebné vybavení po ruce. Pro ty ostatní je druhá možnost: Využít speciální tmel Combifiller. Zde informace od výrobce:

Polyesterový tmel v podobě jemného prášku. Použití je v kombinaci s kyanoakrylátovým (vteřinovým) lepidlem jako přísada/plnič. (Lepidlo není součástí dodávky) Můžete modelovat pevné tvary z více vrstev tmelu, nebo jen vyplnit - zúžit dutiny u stržených závitů. Poměr mísení tmelu k lepidlu je 3:1. Je vhodné použít velmi řídké lepidlo pro snadné samovolné vsáknutí do tmelu. Tmel se vytvrdí po 1-5 minutách dle použitého lepidla. Tvrdnutí je možné urychlit aktivátorem sekundových lepidel.

Ze zkušenosti doporučuji otvory vyplňovat na několik vrstev, aby se dobře propojilo lepidlo s tmelem. Nový materiál je o dost pevnější, než původní plast, bohužel mu ale chybí pružnost. Je proto nutné otvory pro šrouby předvrtat na správný průměr, aby tmel nepopraskal. Výsledný spoj je pak naprosto spolehlivý a s mnohem vyšší pevností, než původní materiál.

Pokud ale jen potřebujete rychle opravit stržený závit, stačí do dutiny s trochou lepidla nasypat přiměřeně prášku, aby se nalepil jen na stěny. Minutku nechte zaschnout a je hotovo. Šroubek si závit jen obnoví a není potřeba žádná další práce.

Určitě lze tuto metodu nahradit levnější, např. již zmíněným vlepením plastové tyčinky/trubičky z nějakých zbytků, nebo použít jiný běžně prodávaný tmel. Tím ale přijdeme o rychlost opravy, která může být někdy velmi cenná…